Kalėdinės mugės mums jau senokai tapo neatsiejama dalimi belaukiant didžiųjų metų švenčių. Lietuvoje jos nėra didelės, ši atrakcija tik skinasi kelią, bet kai kuriose šalyse tai tikra kalėdinės pasakos dalis. Šįmet norėjome paįvairinimo, todėl pasukome į miestą, kurio pavadimas, yra vienas žinomiausių pasaulyje ir tapęs net bendriniu daiktavardžiu. Taigi pirmyn į Čekiją, Pilzeno miestą pasisemt kalėdinės nuotaikos ir ne tik jos.
Pilzeno (Plzeň) miestas, nuo 1842 metų labiausiai žinomas dėl savo XIX a. sukurto šviesiojo lagero tipo alaus pilsen (vokiškai pilsner).
Kalėdinė mugė šurmuliuoja centrinėje miesto aikštėje prisiglaudusi prie šv. Baltramiejaus katedros. Šventinė atmosfera tiesiog spinduliuoja gera nuotaika. Kaip ir priklauso mugėje, gausu rankdarbių, kalėdinių dekoracijų bei vietinių tradicinių skanėstų. Tuščiu skrandžiu neteks išeiti, užkąsti ar pavalgyti skanaus čekiško maisto vietų apstu.
Beklaidžiojant mugėje neįmanoma praeiti pro įspūdingą prakartėlę, kurioje net 72 skulptūros. Tokios dar neteko niekur matyti. Mažuosius labiausiai traukia galimybė pamatyti gyvas aveles bei asiliuką, kantriai besidairančius prie ėdžių su šienu. O kur dar kiekvieną dieną vykstantys koncertai ar privalomas paskambinimas varpu, kad išsipildytų visi norai kitais metais! Visa šventės atmosfera persmelkta juoko ir geros nuotaikos.
Jei norisi į mugę pažvelgti iš viršaus, tam yra net dvi galimybės. Viena labiau skirta tiems kurie pavargo- tai apžvalgos ratas, kur galima dairytis sėdint kabinoje. Antroji tiems, kurie mėgsta kiek pamiklinti kojas. Tik 299 laipteliai ir jūs šv. Baltramiejaus katedros bokšto apžvalgos aikštelėje. Vaizdas fantastiškas, ir ne tik mugės, bet ir visas miestas kaip ant delno. Tad jei užsuksite- nepatingėkite užlipti.
Kalėdinė mugė vyksta kiekvieną diena nuo lapkričio 23 iki gruodžio 23 dienos.
Gruodžio 5 -tą čia švenčiama šv. Mikalojaus (Mikuláš) diena, iš kart po saulės laidos trise – Mikulaš, angelas ir velnias, lankosi šeimų namuose. Jei vaikai geri, angelas duoda saldumynų ar saldainių. Bet jei jie blogi, velnias grasina įkišti juos į maišą ir nusinešti į pragarą. Kad išvengtų šio žiauraus likimo, vaikai turi deklamuoti ar dainuoti. Vietoj saldainių šie blogi vaikai gauna anglis arba bulves.
O kalėdines dovanas Čekijoje atneša Mažasis Jėzus. Tik jūs nerasite nė vieno jo paveikslo ar aprašymo, kaip jis atrodo. Kiekvieno iš 10 milijonų čekų širdyje jis vis kitoks.
Mugės tai mugės, tačiau Pilzene yra ir daugiau vietų, kurias verta pamatyti bei aplankyti.
Jei lankysitės su vaikais, būtinai užsukite į lėlių teatro muziejų, esantį centrinėje aikštėje. Keliaujančių lėlių teatro istorija galbūt bus įdomesnė suaugusiems, bet mažiesiems gyvai išbandyti ir pačiupinėti lėles ir iš žiūrovo virsti pasakotoju- nereali patirtis. Galime pasakyti, kad teatro magijai čia neatsispiria ir suaugusieji.
Tiems kam norėtusi plačiau susipažinti su Pilzeno istorija, pamatyti Bohemijos porceliano ar stiklo stebuklus- Vakarų Bohemijos muziejus. Kelios minutės pėsčiomis nuo centrinės aikštės ir galima dairytis po gausias ekspozicijas.
Jei nebijote uždarų erdvių- laikas leistis į viduramžius menančius Pilzeno požemius. Įėjimas į požemius prasideda Na parkanu restorano teritorijoje. Čia kiekvienas namas centre turėjo savo atskirą įėjimą į požemius, kur nuo vasaros karščių buvo saugomas maistas ir alus. Be abejonės, privalomas ir šulinys, kuris teikė geriamą vandenį kai tinkamai neveikė vandentiekis. Pastarojo vamzdžiai iki šiol čia yra išlikę.
Pilzene yra pirmoji Škoda gamykla. Savo laiku, gamykloje dirbo kas ketvirtas Pilzeno gyventojas, o tai 40000 darbuotų iš 170000 gyventojų turinčio miesto.
Besidomintiems religija bei istorija verta apsilankyti Bažnytinio meno muziejų ir jokiu būdu nepraeikite pro Didžiąją sinagogą.
Na, o jei muziejai ne jums- tai Techmania Mokslo centras bei planetariumas jūsų atžalas paliks ne tik be žado, bet ir be jėgų. Mokslo centrai – puiki vieta pažinti mus supantį pasaulį ar sužinoti kaip veikia keisti įrengimai. Juolab, viską gali pačiupinėti, išbandyti, užlipti, įlįsti. Asmeniškai labiausiai patiko galimybė „padirbėti“ ekskavatoriaus simuliatoriuje.
Čekams nesvetimi ir Kūčių burtai. Populiariausias būrimasis- perpjauti obuolį ir jei matomos 5 skiltelės- metai bus sėkmingi, o jei kryžius- gero nelauk.
Būnant Pilzene galima aplankyti modernios architektūros pradininko Adolfo Loos‘o projektuotus namus bei interjerus. Net jei ir neesate architektas ar dizaineris klasikinio modernizmo aušros pradininko namai suintriguos. Juolab, šio architekto įkvėpta kryptis yra ryškiai paveikus ir Kauno miesto centrinę dalį. Tai unikali galimybė palyginti. Tiesa, ne visi namai yra prieinami lankytojams. Apie galimybę apsilankyti ir pamatyti visą informaciją galima rasti čia . Mes apsilankėme tik viename, bet įspūdingame Brummel name. Nuo anglosaksiško patogumo iki ryškių spalvų bei harmoningai sudėliotų vaizdų gali ir galva apsisukti.
Kokie patiekalai būna ant Kūčių stalo? Be abejonės nėra mėsiškų, o klasikinius variantus išbandėme ir mes. Kiekviena šeima perka gyvą karpį iš kurio vėliau daromi ir pagrindiniai patiekalai: tai žuvienė iš karpio, perlinių kruopų košė ir vakaro vinis- keptas karpis, prieš tai išmirkytas piene.
Vis tik klajojant po Pilzeną niekaip neapleido jausmas, kad viskas čia susiję su alumi. Tad nuovargiui nuplauti galima užsukti į nerealų Purkmistr Spa. Ar bandėte kada atsipalaiduoti alaus vonioje su apyniais? Tikrai tonizuojantis poveikis.
Beje, Pilzeno herbe yra pavaizduotas kupranugaris. Kiek neįprastas gyvūnas Viduramžių Europos miestui. Viena iš istorijų pasakoja, kad 1434 m. jį įsakė pridėti Romos imperatorius ir Čekijos karalius Žygimantas Liuksemburgietis, pažymėdamas svarbų faktą, kad kupranugarį kaip dovaną gavo iš Vytauto Didžiojo bei Jogailos kaip padėką už pagalbą Žalgirio mūšyje.
Na ir žinoma, vieta, kuri išgarsino Pilzeną visame pasaulyje. O istorija buvo tokia… Čekijos karalius norėjo padaryti Pilzeną alaus sostine, tačiau kad ir kaip stengėsi, reikia pripažinti, kad nelabai sekėsi. Pilzeno aludarių produktas nebuvo kokybiškas ir skanus. Paskutinis kantrybės lašas buvo tai, kad į Pilzeną buvo pradėtas importuoti alus iš Vokietijos. Kad ištaisyti tokią gėdą, į miesto posėdį susirinko beveik 200 tuometinių aludarių, kurie nusprendė, kad reikia nustoti konkuruoti ir gaminti prastą srėbalą. Sutarė ir pasamdė Josef Groll iš Bravarijos. Ir taip 1842 gimė naujas alaus tipas ir gamintojas visiems pažįstamas kaip Pilsner Urquell .
Visą istoriją galima išgirsti apsilankius gamykloje, tačiau paminėtina, kad iki šių laikų alaus mėgėjai ragauja nepakitusios receptūros produktą. Tad pamatyti iš vidaus modernią gamyklą, kurioje šiandien dirba 1200 darbuotojų, sužinoti kaip viskas buvo ir kodėl kiekvienais metais vyriausias aludaris vyksta į Vatikaną asmeniškai susitikti su popiežiumi. Beje, iki šiol medinės alaus statinės daromos rankiniu būdu ir šis būdas saugomas UNESCO.
Kulinarinis atradimas kelionės metu- česnečka arba česneková polévka. Tai česnakinė sriuba iš vištienos sultinio, lydyto sūrio ir keptos duonos. Toks jausmas, kad valytum keptą duoną su sriuba. Labai skanu!
Atskiro paminėjimo verti ir keletas restoranų esančių miesto centre. Seniausias restoranas ir viešbutis mieste U Salzmannu. Čekiška klasika, kurioje reiktų vietas rezervuoti iš anksto. Atspėkite koks interjeras galėtų būti restorane pavadinimu Lekarna, kuriame jautiesi kaip vaistinėje. Bet visumoje, kas keliavo po Čekiją, žino, kad šioje šalyje blogo maisto nebūna. Nesvarbu kur besustotum.
Alaus bare jūsų gali paklausti kaip įpilti alų. Hladinka- su stora kremine ir tvirta putele, Šnyt- kai alaus pripilta per du pirštus, o likęs bokalas užpildytas puta ir Mliko- kai alaus tik šiek, o visas bokalas alaus puta. Kiek retesnis Čochtan- bokalas pateikiamas beveik be putos. Kiekvienam pagal skonį.
Ką gi, mūsų kelionė po Kalėdų belaukiantį Pilzeną, buvo iš ties įtraukianti ir nuotaikinga. Jame praleidome tris dienas, bet dar norėtume sugrįžti vasarą, nes čia yra ką veikti. Keliaudami po ar pro Čekiją užsukite ir jūs. Verta.
Beje, labai patogu pasinaudoti ir Pilzeno turizmo tinklapiu, kuriame aiškiai sudėti lankomi objektai bei pramogos. Na, o keliaudami po Čekiją nepamirskite užmesti akį ir čia.
Keliavome drauge su Čekijos turizmu.